Ewa Kopacz desygnowana na premiera

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Ewę Kopacz na stanowisko premiera i powierzył jej misję tworzenia rządu. Nowy gabinet ma zostać zaprzysiężony 22 września.

- „To trudny czas i trudne zdanie” – powiedział prezydent Bronisław Komorowski powołując Ewę Kopacz na premiera i powierzając  jej misję sformowania nowego rządu. Nowo desygnowana premier dziękując za powierzenie jej tego stanowiska powiedziała, że wie o pojawiających się najrozmaitszych spekulacjach co do tego, jaki będzie powołany przez nią rząd. Na te wszystkie domysły premier Ewa Kopacz ma jedną odpowiedź: „To będzie dobry rząd. Ale najważniejsze zadanie, jakie stoi teraz przede mną, to przekonać do tego rządu milionów Polaków”.

Premier zapowiedziała, że 22 września przedstawi skład nowego gabinetu, a prawdopodobnie 27 września, na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, wygłosi expose. Na tym posiedzeniu chciałaby też uzyskać wotum zaufania niższej izby polskiego parlamentu.

Zmiana na stanowisku szefa polskiego rządu nastąpiła wskutek wyboru Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Ewa Kopacz  jest z wykształcenia lekarzem pediatrą. Od 2001 roku zasiada w Sejmie jako posłanka na Sejm IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2007-2011 była ministrem zdrowia w pierwszym gabinecie Donalda Tuska, od 2011 roku jest Marszałkiem Sejmu. W 2013 roku została pierwszą wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Źródło: www.platforma.org
fot. Paweł Kula / Kancelaria Sejmu RP