Uroczyste obchody Święta Lasu w RDLP w Radomiu

Dziś przed radomską siedzibą RDLP zgromadziło się wiele ważnych osobistości. Wszystko za sprawą obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu, które odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Tegoroczne święto przypada w 90 rocznicę powołania Lasów Państwowych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Radomskiej o godz. 10. Następnie uczestnicy przeszli przed budynek Lasów Państwowych, gdzie m.in. posadzono Dąb Wolności, przyznano leśnikom odznaczenia i wyróżnienia, a także przypomniano wydarzenia historyczne związane z Czerwcem ’76 i wpisanym do rejestru zabytków budynkiem RDLP.

Podziękowania dla leśników za ich pracę złożył m.in. wicewojewoda Dariusz Piątek. – Składam podziękowania za Waszą ciężką i wytrwałą pracę, za to, co wielu radomian i mieszkańców okolic weekendami może podziwiać. Dziękuję za to, jak gospodarujecie naszymi polskimi lasami. Wicewojewoda skierował także słowa uznania dla leśników za ich działalność społeczną i edukacyjną. Przypomniał jednocześnie o kampanii „Nie dla wypalania traw’’ i podziękował za wspólną pracę przy wdrażaniu ustawy o utrzymaniu czystości.

W czasie uroczystości przy siedzibie RDLP w Radomiu posadzono Dąb Wolności. Odbyło się to z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który z tej okazji przesłał list gratulacyjny i życzenia.

- Dęby w polskim krajobrazie wyróżniają się niezwykłą dostojnością i szlachetnością. Nie brak wśród nich prawdziwych weteranów historii jak Dąb Bartek, Chrobry, czy Dąb Jagiełły. Dęby to pomniki żywe, dlatego nasi przodkowie najpierw marząc o niepodległości, a potem radując się z jej odzyskania w 1918 r. sadzili dęby jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie – napisał prezydent Komorowski.

Miejsce posadzenia dębu przed budynkiem RDLP wybrano ze względu na historię tego obiektu związaną z wydarzeniami Radomskiego Czerwca 76 r. To tu znajdował się Komitet Wojewódzki PZPR, który podczas robotniczego protestu podpalono.

Częścią obchodów Święta Lasu było otwarcie sali historii leśnictwa radomsko-kieleckiego. Jej utworzenie jest wkładem leśników w dziedzictwo kulturalnie i historyczne Miasta Radomia. Ekspozycja poświęcona będzie historii leśnictwa regionu oraz unikalnej historii siedziby RDLP.

Fot.Marek Wiatrak

Żródło: radom24.pl/artykul/czytaj/18882