Premier w Radomiu: Reindustrializacja gospodarki i polonizacja przemysłu obronnego

Supernowoczesna siedziba Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu już gotowa. Wartą 100 milionów złotych inwestycję oglądał premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Ewa Kopacz i minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Reindustrializacja gospodarki to dzisiaj konieczność – mówił premier.

Radom zasługuje na wszystko, co najlepsze. Dzisiaj mówię o Radomiu z lekkim smutkiem, ale mam nadzieję, że za kilka lat zaroi się tu od zagranicznych inwestorów - mówiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz nawiązując również do zlokalizowania w naszym mieście Polskiej Grupy Zbrojeniowej – spółki, która ma skonsolidować polski przemysł obronny.
Szef rządu przypominał o wielkim programie modernizacji sił zbrojnych. - Jesteśmy pod tym względem jednym z najbardziej ambitnych krajów ze względu na ponad 100 mld zł, które zostaną zainwestowane bezpośrednio w modernizację polskiej armii.  To muszą być także pieniądze, które chcemy wydać na  przemysł, polskich naukowców, inżynierów i robotników - zaznaczył premier. Nie ma nic piękniejszego, niż zdolność do zwiększania polskiej obronności, ale równocześnie inwestowania w polski rynek pracy, przemysł, polską technologię – dodał Donald Tusk. Podkreślił również, że w sprawie nowej siedziby dla Fabryki Broni „Ewa Kopacz nie dawała mu żyć” i cieszy się, że ta inwestycja powstała w Radomiu, mieście, które przez dziesięciolecia było symbolem polskiego przemysłu.   

Łączy koszt inwestycji to 103 mln zł, z czego 72 mln zł wyłożyła Agencja Rozwoju Przemysłu, 20,3 mln Polski Holding Obronny, w skład którego wchodzi Fabryka Broni, a sama radomska firma dołożyła 10,7 mln. zł. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie planowane jest na drugą połowę roku.

Fot. Rafał Zambrzycki
Fot. M. Śmiarowski - KPRM
Fot. Rafał Zambrzycki