Lipsko i Magnuszew stawiają na turystykę

Nowe atrakcje turystyczne już wkrótce w regionie radomskim. „Szlak powstańców listopadowych” oraz rozbudowany skansen militarny 1 Armii Wojska Polskiego z pewnością przyciągną turystów.

„Szlak powstańców listopadowych” przebiegać będzie od Bałtowa przez Solec aż do Janowca. Zostanie on odpowiednio oznakowany. Przy trasie pojawią się m.in. tablice z elementami komiksu
Z myślą o najmłodszych powstanie plac zabaw. Przewidziano także utworzenie placu przeznaczonego do zajęć fitness oraz dużej szachownicy. Wybudowane będzie również molo z widokiem na panoramę miasta oraz pomost z przystanią dla kajaków. Bez względu na porę roku, na trasie szlaku będzie można uprawiać aktywną turystykę – w sezonie wiosenno-letnim rowerową, a w zimowym – narciarstwo biegowe. Całkowity koszt projektu to ponad 720 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie niemal 500 tys. zł
Dzięki półmilionowej dotacji skansen militarny 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie wzbogaci się o nowoczesny pawilon wystawienniczo-handlowo-usługowy. Oznakowane zostaną także miejsca pamięci narodowej. Skansen Bojowy w Mniszewie, w skład którego wchodzą pomnik bohaterów walk, punkt oporu oraz ekspozycja sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego szczyci się już 30-letnią historią.
Umowę parafowali - Jerzy Pasek - Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko oraz Leszek Ruszczyk - Wicemarszałek Wojewodztwa Mazowieckiego.

 

Zdjęcia MJWPU