Prezydent Radosław Witkowski: Radom potrzebuje trzeciego szpitala

W Radomiu musi powstać nowy szpital. Przed tym nie uciekniemy. Miejsc w szpitalach w naszym mieście jest za mało. W szczególny sposób pokazał to czas pandemii - uważa prezydent miasta Radosław Witkowski.

Ideę budowy w Radomiu trzeciego szpitala ogłosił prezydent Radosław Witkowski 9 lutego na FB. Miałby to być szpital kliniczny, który pozwoliłby też rozwijać studia medyczne na radomskim uniwersytecie:

"W Radomiu musi powstać nowy szpital. Przed tym nie uciekniemy. Miejsc w szpitalach w naszym mieście jest za mało. W szczególny sposób pokazał to czas pandemii. Jednocześnie potrzebne są odpowiednie warunki do rozwoju kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.

Dlatego w najbliższym czasie chcę zaprosić do współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro pacjentów. Budowa nowego szpitala nie może być przedmiotem jakichkolwiek politycznych sporów. Liczę na przychylność parlamentarzystów, wojewody, marszałka czy władz uczelni. Moim zdaniem jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie starań, bo rusza nowa unijna perspektywa i jest szansa na pozyskanie znaczącego finansowego wsparcia."

W ubiegły piątek podczas wizyty w Radomiu do sprawy odniósł się Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki. Jak podało Radio Plus Radom: "Pomysł powstania w przyszłości trzeciego szpitala w Radomiu poparł w piątek, 12 lutego wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Ewentualna realizacja będzie rozłożona na lata. Potrzebne są pieniądze i koncepcja placówki.

Trzeci szpital może rozwiązać problemy z leczeniem pacjentów z Radomia i regionu radomskiego."

Władze Radomia mają plan, by szpital został wybudowany na trzyhektarowej działce na osiedlu Południe, pomiędzy ulicą Łąkową i Sobótki. 

Prezydent Witkowski: - Nowy szpital to przede wszystkim nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, również bardzo dobry oddział wewnętrzny, którtego bardzo potrzebujemy w Radomiu.

Koszt budowy takiego szpitala to około 400 mln zł. Pieniądze miałyby pochodzić z różnych źródeł, m.in. z funduszy unijnych. Tyle wydano na uruchamiany właśnie Szpital Południowy w Warszawie, wybudowany w cztery lata.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach w Radomiu działa jedynie SOR w szpitalu wojewódzkim na Józefowie. Jest nieprawdopodobnie przeciążony, bo obsługuje całe miasto i powiat radomski. Szpital miejski przy ul. Tochtermana decyzją wojewody mazowieckiego przekształcono na covidowy. Dopiero w ubiegły piątek wojewoda zezwolił na uruchomienie 22 lutego drugiego SOR-u i przejście w szpitalu miejskim na tryb hybrydowy: częśc wskazanych przez wojewodę oddziałów nadal ma być tylko dla chorych na COVID-19, pozostałe dla innych pacjentów.Władze Radomia odwołały się od tej decyzji proponując zmianę oddziałów przeznaczonych dla chorych na COVID-19, ze  względu na organizację pracy i bezpieczeństwo pacjentów.