Skandal! Ministerstwo obiecuje drugi SOR, wojewoda się nie zgadza!

Wbrew zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia wojewoda mazowiecki nie zgadza się na uruchomienie drugiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomiu. Sytuacja na Józefowie jest dramatyczna.

W Radomiu i całym powiecie działa obecnie jedyny Szpitalny Oddział Ratunkowy w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie. Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana decyzją wojewody mazowieckiego przyjmuje jedynie pacjentów z COVID-19. Dyrekcja szpitala na Józefowie, władze samorządowe Mazowsza oraz władze Radomia apelują od dawna do wojewody, by zgodził się na otwarcie drugiego SOR-u przy RSS. Wojewoda odmawia i jednocześnie oskarża władze szpitala na Józefowie o złą organizację pracy.

 

Pytanie dramatyczna sytuację w Radomiu padło podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Rzecznik zapowiedział, że ministerstwo interweniowało w tej sprawie i drugi SOR w Radomiu będzie za kilka dni otwarty.

 

Tymczasem wiceprezydent Radomia Jerzy Zwodnik informuje dziś na FB : - Za nami spotkanie z przedstawicielami wojewody mazowieckiego dotyczące funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Radomiu. Rozmawialiśmy o problemie, z którym boryka się SOR w szpitalu na Józefowie, bo zdajemy sobie sprawę, że jeden taki oddział na 200-tysięczne miasto to zdecydowanie za mało. Jednak na tę chwilę decyzja wojewody pozostaje niezmienna - Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego pozostanie szpitalem covidowym. To oznacza, że w RSS nadal będą leczeni przede wszystkim pacjenci zakażeni koronawirusem. Dotyczy to także Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Usłyszeliśmy, że wojewoda potrzebuje czasu na przeprowadzenie analizy, aby móc ocenić sytuację w tym względzie.

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Totalizatora Sportowego, którzy zapowiedzieli przyspieszenie prac przy tworzeniu szpitala tymczasowego.

 

Do sprawy odniósł się również prezydent Radomia Radosław Witkowski: Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego pozostanie szpitalem covidowym. Decyzja wojewody mazowieckiego, z którego przedstawicielami dziś się spotkaliśmy, na tę chwilę pozostaje niezmienna. To oznacza, że w RSS nadal będą leczeni przede wszystkim pacjenci chorzy na Covid-19 (wyjątkiem pozostają oddziały, które nie zmieniały swojego profilu np. ginekologia czy nefrologia). Wbrew informacji jaką dwa dni temu przekazywał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, covidowy profil nadal będzie miał także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Oczywiście rozmawialiśmy o problemie, z którym boryka się SOR w szpitalu na Józefowie, bo zdajemy sobie sprawę, że jeden taki oddział w naszym mieście to zdecydowanie za mało. To pozostaje poza jakąkolwiek dyskusją. Rozmawialiśmy o różnych możliwych rozwiązaniach, ale na razie nowych decyzji nie ma. Usłyszeliśmy jedynie, że wojewoda potrzebuje czasu na przeprowadzenie analizy, aby móc ocenić sytuację w tym względzie. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Totalizatora Sportowego, którzy zapowiedzieli przyspieszenie prac przy tworzeniu szpitala tymczasowego.

 

Sprawę skomentował również wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski: - ...wbrew zapowiedziom rzecznika Ministerstwa Zdrowia, szpitalny oddział ratunkowy na Józefowie będzie nadal jedynym miejscem niesienia niezwiązanej z epidemią pomocy medycznej dla setek tysięcy mieszkańców naszego regionu. Oburzający jest fakt, że wysłannik wojewody pojawił się tylko w szpitalu przy Tochtermana, a o swojej wizycie nawet nie poinformował szpitala wojewódzkiego, którego sprawa w największym stopniu dotyczy. Dyskusja o sytuacji szpitala i próba rozwiązywania jego problemów na odległość, bez wizji lokalnej, pomimo pobytu w Radomiu to skrajna nieodpowiedzialność i wyraz lekceważącego stosunku do tytanicznej pracy setek pracowników Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Skoro jak widać nie można darzyć zaufaniem informacji przekazywanych oficjalnym kanałem przez rzecznika ministerstwa, to tym bardziej nie chcemy opierać naszych dalszych działań na wpisach w mediach społecznościowych. W związku z powyższym oczekujemy wizyty przedstawiciela władz państwowych w szpitalu na Józefowie oraz oficjalnego, pisemnego stanowiska Pana wojewody w tej sprawie.

Na profilu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie czytamy: - To jakaś granda. SOR w szpitalu na Józefowie, wbrew słowom, które padły na oficjalnej konferencji Ministerstwa Zdrowia mówiące o otwarciu drugiego SOR-u w miejskim szpitalu, nadal będzie jedynym miejscem doraźnej pomocy dla setek tysięcy radomian i mieszkańców regionu radomskiego. Taka jest decyzja wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła na podstawie wizji lokalnej przedstawiciela Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, który - po pierwsze - nie poinformował nas o wizycie, po drugie - w ogóle nie zobaczył naszego SOR-u. To skandaliczne!! Tak dba się o zdrowie i życie radomian i mieszkańców powiatu!!

Źródło: FB