Ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów

Jeden z punktów szczepień jest w Radomskim Szpitalu Sepecjalistycznym im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Jak informuje na FB wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, cała procedura przebiega bardzo sprawnie, nie ma kolejek, ponieważ seniorzy są umawiani na konkretną godzinę i dzień.

Każdego dnia w Poradni Szczepień będzie się mogło zaszczepić około 240 osób. W sumie w ciągu najbliższych kilku dni szczepionkę przeciwko koronawirusowi przyjmie prawie tysiąc seniorów.

Ważne! Seniorzy powinni mieć ze sobą informację o przyjmowanych lekach, co znacznie usprawni całą procedurę szczepienia."

Przypominamy radomianom, że od połowy stycznia działa gminna infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko Covid-19. Dzwoniąc pod numer telefonu (48) 36-20-500 otrzymacie Państwo wszelkie informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.45 i od 14.15 do 19.00. Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, urząd zapewni osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym (aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub I grupę) bezpłatny dowóz do punktów szczepień. Zapisy na transport rozpoczną się 20 stycznia. Radomianie mogą się zaszczepić w 28 punktach szczepień na terenie całego miasta. Dziś ruszyła  rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70 roku życia. Daty startu rejestracji dla kolejnych grup będą znane w późniejszym terminie. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Na szczepienie można zapisać się na kilka sposobów:

- skorzystać z bezpłatnej infolinii czynnej całą dobę pod numerem 989 (informacje na temat szczepień przeciwko COVID-19 są dostępne w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim);

- umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl),

- umówić się za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Etapy szczepień przeciwko Covid-19

ETAP 1:

- pensjonariusze DPS i innych miejsc opieki

- seniorzy

- nauczyciele

- służby mundurowe

ETAP 2:

- osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi i często hospitalizowane

- osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa m.in.: pracownicy sektora dostaw wody, gazu, prądu, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii

ETAP 3:

- przedsiębiorcy z sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii

- powszechne szczepienia dorosłych

W Radomiu będzie się można zaszczepić w jednym z 27 punktów. Lista punktów szczepień jest dostępna na stronie www.gov.pl oraz w załączniku.

Źródło: www.radom.pl, FB