Budżet Radomia na 2021 rok uchwalony

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych Koalicji Obywatelskiej. Pozostali wstrzymali się od głosu.

Przyjęcie budżetu za pierwszym podejściem to dobra wiadomość. 

- Cieszę się, że po merytorycznej dyskusji uchwała budżetowa została przyjęta za pierwszym podejściem. To budżet nadziei. Nadziei, której w tym trudnym czasie musimy jednak dać szansę. I robimy to kontynuując rozpoczęte inwestycje, a jednocześnie rozpoczynając kilka nowych. To m.in. budowa ulicy Marii Fołtyn, przedszkola przy ul. Kujawskiej czy żłobka na Borkach. Oczywiście przygotowujemy się także do rozpoczęcia przebudowy wiaduktu łączącego Żeromskiego i Lubelską. To inwestycja, która ma pomóc w wykorzystaniu szansy jaką dla naszego miasta niesie budowa lotniska - mówił podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Radosław Witkowski.

To będzie trudny rok, bo pandemia nie oszczędziła finansów polskich miast. Dochody miasta mają wynieść ponad 1 mld 345 mln zł, a wydatki - 1 mld 408 mln zł. Jak zawsze najwięcej pieniędzy - 36 proc. całego budżetu, czyli ponad 507 mln zł. - wydamy na oświatę.

Mimo to, będą kontynuowane ważne dla miasta inwestycje, m.in. budowa trasy N-S, zakup wyposażenia Centrum Rehabilitacji, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31, przebudowa ulicy Szydłowieckiej, przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej. Ale też rozpoczniemy nowe, o których wspomniał na sesji prezydent Witkowski. W planie jest też m.in. remont oddziałów i zakup wyposażenia dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, termomodernizacja budynków szkolnych PSP 13, PSP 29, IV LO i ZSZ im. mjr Hubala, zagospodarowanie terenów w rejonie ulic Bema, Sowińskiego Jasińskiego, kontynuacja Radomskiego Programu Drogowego i Chodnikowego, opracowanie dokumentacji dla rozbudowy układu drogowego w obrębie ulicy Zbrowskiego, budowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju.

Łącznie na inwestycje zaplanowano ponad 134 mln zł. 

- Szkoda natomiast, że radni wykreślili z planu wydatków pieniądze na promocję i na stworzenie nowej oficjalnej strony miasta. Zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy mieszkańców zachęcamy do kontaktu on-line, wydawało się to niezmiernie potrzebne - napisał prezydent Radosław Witkowski na FB.

Przyjecie budżetu i dzisiejszą sesję skomentowała też na FB Marta Michalska-Wilk, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej:

"Rada Miejska już za pierwszym głosowaniem przyjęła budżet Radomia na rok 2021 rok. To wspaniały świąteczny prezent dla mieszkańców miasta w tym trudnym czasie.

Dyskusja była merytoryczna, choć nie brakowało w niej oczywiście i krytycznego spojrzenia. Mimo różnic w poglądach, wszystkim zależy jednak na tym, aby miejskie finanse utrzymać na stabilnym poziomie. Nie jest to łatwe, szczególnie wtedy, kiedy z powodu pandemii spadają wpływy z podatków, a rosną wydatki.

(...)

Dziękuję Prezydentowi za szukanie kompromisu za wszelką ceną przy tej ważnej uchwale. Radom ma uchwalony budżet!

Wnioski, które złożyli radni PiS kuriozalne, nierozsądne i utrudniające funkcjonowanie Miasta.

Radni PiS nie byli Za tylko Wstrzymali się od głosu. To też trudno zrozumieć, bo swoje postulaty przegłosowali."

Źródło: www.radom.pl, FB