Mazowsze wspiera walkę z pandemią

Samorząd Mazowsza przeznaczył kolejne 105 mln zł walkę z epidemią COVID-19. Z tego 90 mln zł to fundusze z Unii Europejskiej - jest pozytywna decyzja Komisji Europejskiej.

Za te pieniądze będzie zakupiony sprzęt ratującego zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu.

Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza informuje, że od początku pandemii do placówek z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego trafił sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 22,7 mln zł. Znaczną pomoc otrzymał m.in. Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na Józefowie oraz Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Jak informuje portal www.mazovia.pl: „Do tej pory na pomoc mazowieckim szpitalom w walce z epidemią koronawirusa Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał ponad 255 mln zł. Do placówek z regionu trafił już sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 192 mln zł.

Dzięki uruchomionemu projektowi unijnemu do 75 placówek medycznych z Mazowsza trafiają niezbędne urządzenia, wyposażenie i środki ochrony osobistej. W szpitalach trwają także prace remontowo-budowlane. To obecnie największy realizowany na Mazowszu projekt unijny. Jego wartość, po zwiększeniu o kolejne 105 mln zł, wyniesie 360 mln zł.”

Jak wylicza Mazowia.pl, do tej pory na wsparcie mazowieckiej służby zdrowia samorząd Mazowsza przekazał 255 mln zł.

Do mazowieckich szpitali dotarło już:

  • 1378 sztuk aparatury medycznej - 78,5 mln zł;

  • 38,9 tys. sztuk wyposażenia - 22 mln zł;

  • 9,5 mln sztuk środków ochrony osobistej i 273 530 litrów płynów do dezynfekcji - 70,7 mln zł;

  • 9,5 tys. sztuk materiałów jednorazowego użytku i akcesoriów - 66 tys. zł;

  • 200 sztuk testów na koronawirusa i 1 zestaw odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów - 757 tys. zł.

Samorząd Mazowsza przeznaczył ponadto prawie 11 mln zł z UE na wykonanie 32 tys. testów na koronawirusa wśród personelu medycznego.

Dodatkowo w mazowieckich szpitalach zostały przeprowadzone roboty budowlane i prace modernizacyjne, na które Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał 19,5 mln zł.

Cały czas podpisywane są umowy z drugiego etapu unijnego projektu. Realizowane są kolejne zamówienia dotyczące m.in. zakupu mobilnych aparatów RTG oraz tomografów komputerowych.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Źródło: www.mazovia.pl