Budżet 2021. Widać skutki pandemii, ale inwestujemy

Projekt budżetu Radomia na 2021 rok prezydent Radosław Witkowski przesłał do Biura Rady Miejskiej. Czeka nas trudny rok. - Sytuacja epidemiczna w kraju znacząco wpłynęła na stan finansów miasta - mówi prezydent.

Na stronie www.radom.pl czytamy: - Z pewnością nie będzie to budżet marzeń, lecz budżet na miarę możliwości, uwzględniający gospodarcze skutki pandemii. Sytuacja epidemiczna w kraju znacząco wpłynęła na stan finansów miasta. Szacujemy, że wpływy do budżetu z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT oraz z tytułu podatków lokalnych będą o około 40 mln zł mniejsze, niż te jakich moglibyśmy się spodziewać w normalnych warunkach - mówi prezydent Radosław Witkowski. - Jednocześnie rosną koszty. Dlatego wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe, szukamy oszczędności nie chcąc podnosić lokalnych podatków - dodaje.

Według projektu dochody miasta mają wynieść ponad 1 mld 345 mln zł, wydatki - 1 mld 408 mln zł. Jak co roku najwięcej wydamy na oświatę - ponad 507 mln zł. To ponad 36 proc. budżetu. Zaplanowana nadwyżka operacyjna (różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi) to ponad 53 mln złotych.

Na stronie miasta czytamy również, że mimo "trudnej sytuacji miasto nie rezygnuje z ważnych dla mieszkańców inwestycji. W 2021 roku pochłoną one ponad 134 mln złotych. - Przeważają inwestycje kontynuowane. To m.in. budowa trasy N-S, zakup wyposażenia Centrum Rehabilitacji, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31, przebudowa ulicy Szydłowieckiej czy przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej. Mimo ograniczeń chcemy też rozpocząć kilka nowych projektów. To na przykład przebudowa dawnego PG nr 11 przy ul. Kujawskiej, gdzie ma powstać przedszkole, budowa żłobka przy ul. Batalionów Chłopskich czy tak bardzo wyczekiwana przez przedsiębiorców przebudowa ulicy Marii Fołtyn - wylicza prezydent Radosław Witkowski.

W planie wydatków inwestycyjnych jest też m.in. przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego, remont oddziałów i zakup wyposażenia dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, termomodernizacja budynków szkolnych PSP 13, PSP 29, IV LO i ZSZ im. mjr Hubala, zagospodarowanie terenów w rejonie ulic Bema, Sowińskiego, Jasińskiego, kontynuacja Radomskiego Programu Drogowego i Chodnikowego czy budowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju."

(Źródło: www.radom.pl)