Czas pandemii. Rada zwiększyła deficyt miasta

Skutki pandemii są tragiczne dla finansów publicznych. Budżet państwa ma rekordowy w historii deficyt. Większy będzie też deficyt Radomia. Dziś zgodę na to dała Rada Miejska.

Dziś obradowała radomska Rada Miejska. Najważniejszym punktem programu sesji było zwiększenie deficyuy miasta o 57 mln zł. Wbrew obawom i dotychczasowej praktyce, udało sie przyjac uchwałę w tej sprawie.

Marta Michalska-Wilk , przewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej poinformowała na Facebooku:

Podczas dzisiejszej zdalnej sesji zdecydowaliśmy o zwiększeniu deficytu o 57 mln zł. Nie była to łatwa decyzja, ale sytuacja jest wyjatkowa. Pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy uderzyły bardzo mocno w finanse samorządów, także w nasze miasto.

Dlatego to bardzo rozsądna decyzja i za nią dziekuję radnym z Klubu Koalicji Obywatelskiej i tym radnym z PIS, którzy wprawdzie nie wzięli za to odpowiedzialności, ale nie chcieli pogłębiać problemów finansowych z jakimi boryka się miasto i wstrzymali się od glosu.

Skutkiem pandemii jest znaczący spadek naszych miejskich dochodów, m.in.:

- z tytułu podatków PIT, CIT,

- od nieruchomości i od środków transportu,

- ze sprzedaży biletów.

Jednocześnie wzrosły wydatki, głównie na oświatę. Jest to związane m.in. z podwyżką wynagrodzeń nauczycieli. Subwencja od państwa pokrywa zaledwie cześć tych kosztów. 150 mln zł to kwota, którą jako miasto dokładamy ostatnimi laty do radomskiej oświaty.

PS. Nie pamiętam sesji, na której przeszły wszystkie uchwały. Brawo dla radnych.