Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76

Na placu Corazziego można już oglądać wystawę „Zaczęło się w Radomiu - Czerwiec 76". Będzie czynna do 17 lipca.

"W tym roku z powodu pandemii musieliśmy zrezygnować z organizacji wielu wydarzeń, które w poprzednich latach cieszyły się bardzo dużym uznaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że jak co roku, będziemy przypominać przyczyny, przebieg i skutki wydarzeń z 1976 roku. Nie zmienia się też hasło, pod którym organizujemy obchody, czyli Zaczęło się w Radomiu. W opinii wielu historyków protest radomskich robotników był początkiem polskiej i europejskiej drogi do wolności." - pisze prezydent Radomia Radosław Witkowski na swoim profilu na FB.

Jak czytamy na www.radom.pl wokół zalewu na Borkach odbył się Półmaraton Radomskiego Czerwca 76. "Od niedzieli aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu prezentują fragmenty książki Teresy Opoki „Na ścieżkach zdrowia”. Mini serial teatralny można oglądać do 24 czerwca o godz. 19.00 na profilu Teatru Powszechnego oraz na profilu "Zaczęło się w Radomiu" na Facebooku.

Główne obchody 44. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego odbędą się 25 czerwca. Tego dnia o godz. 18.00 w katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta. - Oczywiście złożymy także kwiaty pod pomnikiem u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, ale nie wyznaczamy konkretnej godziny dla wszystkich. Chcemy, by każda delegacja mogła sama wybrać odpowiednią porę. W ten sposób unikniemy większego zgromadzenia – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W sobotę 27 czerwca jest planowany spacer z przewodnikiem po miejscach związanych z robotniczym protestem z 25 czerwca 1976 roku. Będzie to też okazja do spotkania z uczestnikami wydarzeń sprzed 44 lat. Limit uczestników wynosi 30 osób w jednej grupie. Spacer rozpocznie się o godz. 12.00 i 16.00 na terenie dawnych Zakładów Metalowych przy ul. 1905 roku.

W organizację obchodów włączyli się też właściciele kilku radomskich lokali gastronomicznych. W dniach od 25 do 30 czerwca w ich menu znajdą się m.in. smaki z lat siedemdziesiątych."

Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie radom.pl.