Radomianie zaufali prezydentowi, PiS nie

Głosami radnych PiS rada miejska nie udzieliła w poniedziałek absolutorium i wotum zaufania prezydentowi Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

Przeciw udzieleniu wotum głosowało 16 radnych (wszyscy z PiS), za było 11. Stało się tak pomimo wysokiej oceny wykonania budżetu dokonanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Jest oczywiste, że zadecydowały względy pozamerytoryczne. Prawdopodobnie PiS usiłuje zmienić wynik ubiegłorocznych wyborów samorzadowych, w których Radosław Witkowski zdecydowanie pokonał kandydata tej partii. Powtórne nieudzielenie wotum zaufania za rok, pozwoli radzie na rozpiosanie referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Prezydent Radosłąw Witkowski: -  Wczorajsza sesja rady miejskiej nie miała wiele wspólnego z samorządem. To był polityczny spektakl. Nie zważając na fakty, bez merytorycznej dyskusji, radni Prawo i Sprawiedliwość Radom nie udzielili mi absolutorium i wotum zaufania.

Jeśli to ma być wstęp do rozpisania w przyszłości referendum, to już dzisiaj zapowiadam, że zrobię wszystko, żeby również rada miejska musiała wtedy poddać się weryfikacji wyborców. I bardzo na Państwa w tej sprawie liczę.

A dla mnie najważniejszym wotum zaufania jest ponad 46 000 głosów radomian, którzy w wyborach zdecydowali, że mam być prezydentem przez pięć lat kadencji.