Ofensywa kobiet na liście PO z Radomia. Była europosłanką jedynką. Wiemy też kto będzie dwójką i trójką

Jolanta Hibner, była posłanka i europosłanka będzie zajmowała pierwsze miejsce na liście kandydatów PO do Sejmu. Dwójkę ma otrzymać wicemarszałek Mazowsza, Leszek Ruszczyk, a trojkę wiceprezydent Radomia, Anna Białkowska. W pierwszej piątce ma być aż trzy kobiety.

O ostatecznym kształcie list ma zdecydować zbierający się dziś zarząd krajowy PO. Jednak z kilku źródeł potwierdziliśmy już informacje dotyczące obsady czołowych miejsc. Potwierdza się to, co mówił nam wczoraj szef radomskiej PO, Zbigniew Banaszkiewicz, że jedynką będzie kobieta. Niespodzianką jest natomiast to, że jest nieobecna ostatnio w polityce Jolanta Hibner, a nie minister Maria Wasiak, którą wymieniano jako jedną z faworytek.

Jolanta Hibner ukończyła Politechnikę Warszawską. Od 1990 była zatrudniona na stanowiskach naczelników w warszawskich urzędach. W latach 1994–2002 była radną m.st. Warszawy, działała w AWS i SKL.

W 2001 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, z listy której w wyborach parlamentarnych w 2005 została wybrana na posła V kadencji w okręgu warszawskim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 6816 głosów. W 2009 wybrano ją na deputowaną do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim. W 2014 nie ubiegała się o reelekcję.

Drugie miejsce na liście PO ma przypaść wicemarszałkowi Mazowsza Leszkowi Ruszczykowi, a trzecie aktywnej ostatnio medialnie Annie Białkowskiej, wiceprezydent Radomia. Dalej ma się znaleźć obecna posłanka Małgorzata Woźniak, a pierwszą piątkę ma zamykać burmistrz Kozienic, Tomasz Śmietanka. Na liście znajdą się też dwie radomskie radne, Marta Michalska-Wilk, która ma zagwarantowane ostatnie miejsce i Magdalena Lasota.

radom24.pl/artykul/czytaj/24656