Są miliony złotych na halę! Budowa jeszcze w tym roku

40 mln zł - taką kwotę dofinansowania na budowę w Radomiu hali widowiskowo-sportowej przyznało miastu Ministerstwo Sportu i Turystyki. - To jedna z najbardziej strategicznych inwestycji dla polskiego sportu - powiedział na konferencji prasowej minister Andrzej Biernat.

Jak mówił Biernat, w MST inwestycja została oceniona bardzo wysoko. 40 mln zł to niemal połowa kosztów całego przedsięwzięcia, które w projekcie zostały określone na 90 mln. Jeżeli okaże się, że pieniędzy zabraknie, miasto będzie mogło ubiegać się o dodatkową dotację. Jednak łącznie ministerstwo do budowy radomskiej hali nie dołoży więcej niż 50 proc. kosztów.

- To wielka chwila - mówił z kolei prezydent Radosław Witkowski. - Podczas kampanii samorządowej daliśmy radomianom słowo honoru, że jeżeli wybory wygramy, to doprowadzimy do budowy hali. Danego słowa dotrzymaliśmy. Halę zamierzamy oddać do użytku w 2018 r. i zakładamy, że to będzie najnowocześniejszy tego typu obiekt na Mazowszu - podkreślił.

- Nie myślimy tylko o funkcji sportowej - mówił prezydent. - To także szansa na wiele innych imprez kulturalnych i gospodarczych, takich jak targi. Stawiamy tezę, że w 2018 r., mając tę halę, Radom pozostanie w centrum wielkich wydarzeń - dodał Witkowski.

Skąd miasto weźmie pozostałe 50 mln zł na budowę? Szef kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński powiedział, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaciągnie pożyczkę lub wypuści na rynek obligacje.

- Miasto jest przygotowane na to, żeby w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczyć pieniądze na wkład własny. Jesteśmy gotowi, żeby budować - zapewnił Tyczyński. - Przetarg planujemy ogłosić pod koniec trzeciego kwartału br. Budowa zacznie się niezwłocznie po jego rozstrzygnięciu. Na pewno nastąpi to jeszcze w tym roku - podkreślił.

Przypomnijmy, żeby ominąć sporne grunty przy Zbrowskiego pomiędzy ul. Struga i 11 Listopada, magistrat zmienił koncepcję i zdecydował, że hala powstanie w miejscu, gdzie obecnie jest targowisko oraz część stadionu Radomiaka. Targowisko ma zostać zamknięte do 31 lipca, a sam stadion zostanie przebudowany. Z Radomiaka znikną też korty tenisowe, które mają zostać przeniesione na Halinów.

- Zakładamy, że w tym roku uda się ogłosić przetarg na budowę otwartych kortów przy zalewie na Borkach - mówił prezydent. - Harmonogram wszystkich inwestycji związanych z budową hali pozostaje bez zmian.

W piątek ruszyła także strona internetowa www.haladlaradomia.pl, gdzie na bieżąco można się zapoznawać się z informacjami dotyczącymi budowy hali.

 

radom.gazeta.pl/radom/1,35219,17926160,Sa_miliony_zlotych_na_hale__Budowa_jeszcze_w_tym_roku.html#BoxLokRadoLink

Zdjęcia:www.facebook.com/375964119243878/photos/pcb.430613790445577/430613680445588/