Premier Kopacz dała w Radomiu słowo honoru: Lasy nie będą sprywatyzowane

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu świętuje jubileusz 135-lecia. To najstarsza z 17 dyrekcji lasów państwowych w kraju. Teren, którym zarządza obejmuje 23 nadleśnictwa, zarówno w regionie radomskim, jak i świętokrzyskim. W obchodach, jako pierwszy premier w Polsce, wzięła udział Ewa Kopacz.

Oficjalne obchody RDLP odbyły się dziś w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w pobliżu siedziby RDLP i nawiązywały do Światowego Dnia Lasu, który obchodziliśmy 21 marca. Po wprowadzeniu sztandaru oraz hymnie Polski i leśników jako pierwsza głos zabrała premier RP Ewa Kopacz.

- Lasy Państwowe tworzą fundament państwa, są na liście największych producentów oraz pracodawców w kraju. Sprawa lasów jest ważna dla wszystkich, także dla polityków różnych opcji. W tej sprawie powinniśmy umieć rozmawiać, a nie uprawiać szkodliwą demagogię – powiedziała premier.

Szef rządu podkreślała, jak ważna rolę wypełniają kolejne pokolenia leśników, które wpływają na rozwój gospodarczy kraju. Złożyła także obietnicę. – Pochodzę stąd, z Radomia, wychowywałam się na Glinicach. Ten kto wychowywał się w Radomiu wie, czym jest słowo honoru. Dziś, daję najświętsze słowo honoru, że dopóki Platforma Obywatelska będzie miała w tym kraju coś do powiedzenia, nigdy lasy nie zostaną sprywatyzowane – dodała.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz podziękował leśnikom za trud i pracę, jaka wykonują na rzecz nas wszystkich. Wspomniał także historię lasów naszego regionu i ich wpływ na pierwszą fazę industrializacji w XIX wieku. Dodał, że stanowiły one także schronienie dla partyzantów podczas II wojny światowej. – Dla jednych to miejsce pracy, dla drugich miejsce wypoczynku. Lasy dają surowiec, są także najlepszym filtrem powietrza – powiedział Młotkiewicz.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił natomiast, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych już na stałe wpisała się w krajobraz Radomia. – Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las. Ta maksyma tylko pokazuje, jak dużą wartość stanowią lasy. Gratuluję i dziękuje w imieniu mieszkańców Radomia.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych dodał, że 135 lat administracji to ewenement w skali kraju. – RDLP w Radomiu to symbol dobrej organizacji leśników i zarządzania dobrem, który pozostaje po nas na dziesięciolecia. Jestem dumny, że reprezentuję tak dużą grupę leśników, 26 tysięcy pracowników. Naszym celem jest nauka i innowacyjność. Jesteśmy firmą nowoczesną i dobrze zorganizowaną – podkreślił dyrektor generalny.

Podczas obchodów zostały także wręczone wyróżnienia. Srebrny Krzyż Zasługi za wkład w rozwój lasów otrzymali: Tadeusz Misiak oraz Jan Kowalowicz.

W uroczystościach wzięli m.in. premier Ewa Kopacz, minister środowiska Maciej Grabowski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tomasz Sot, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, prezydent Radomia Radosław Witkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego Leszek Ruszczyk, bp Henryk Tomasik oraz parlamentarzyśli.

radom24.pl/artykul/czytaj/22832